"Hogy ne csak az árulóknak legyen emlékműve" - hetedjére volt Ostromkalauz

A februári csípős hideg ellenére is sok érdeklődőt vonzott az immár hetedik alkalommal megtartott sétáló történelemóra. A Légió Hungária szervezésében zajló rendezvény keretében a résztvevők megismerkedhetnek a budapesti ostrom emblematikus helyszíneivel és azok történeteivel.


 

A 2025-ös Festung Budapest rendezvénysorozat első eseményén ismételten Retkes Tamás történész, író bajtársunk avatott be minket a 80 évvel ezelőtti eseményekbe, aki ezúttal a Déli pályaudvar környéki harcok történetéből villantott fel egy csokorra valót.

 

 

Az idei tematika rendhagyóra sikerült, hiszen a hősiesen küzdő katonák mellett kiemelten szerepeltek a szovjet oldalra átállt, magyar katonákból szervezett alakulatok is, melyek helyes erkölcsi megítélése mélyebb történelmi ismereteket igényel.

 

 

A vasútállomásnál ízelítőt kaphattunk, milyen problémákkal kellett megküzdeniük a város lakóinak az egyre szorosabb ostromgyűrű alatt, de itt is felmerültek azoknak a katonáknak a nevük, akik becsületüket és hazaájuk iránti elköteleződésüket félre dobva átálltak a Vörös Hadsereg soraiba. A pár méterre található Budai Önkéntes Ezred emlékművénel folytatódött az előadás, ami a mai napig hűen tükrözi a posztkommunista történelem megítélését Budapest ostromával kapcsolatban.

 

 

A főváros „felszabadítóinak‟ emlékmű jár és kitüntetés, de az életüket feláldozó magyar és német katonákra történő nyilvános megemlékezés tiltott. A Festung Budapest rendezvénysorozat következő nyílvános eseményén, a Hősök Útján azonban adózhatunk a 45’-ös kitörés áldozatai, és az elhunyt katonák emléke előtt egy-egy mécses elhelyezésével.

 

További képek:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Légió Hungária